"Jestem pełen optymizmu!" - wywiad z Jarosławem Gdakiem - trenerem przygotowania fizycznego

Jarku, na początku chciałbym pogratulować pozycji Trenera Przygotowania Fizycznego i Motorycznego w tym sezonie! Dla zawodników jesteś wzorem i mentorem bez którego nie można nawet myśleć o rozegraniu całego sezonu! Jeszcze raz szczere gratulacje! Przejdźmy zatem do pytań!

Jak wszyscy wiemy, zeszły sezon był przerwany przez pandemię Covid-19, czy przygotowania do tegorocznych rozgrywek odbiegają swoją formułą od tych zeszłorocznych?

I tak i nie. Na boisko wróciliśmy w tym samym terminie co rok temu. Niestety po bardzo krótkiej przerwie. Przygotowania siłowe rozpoczęły się w tym samym czasie, a zawsze ruszały wcześniej. Zatem musieliśmy trochę zmienić podejście.

Offseason to dla wszystkich czas treningów siłowych i kondycyjnych, dopiero w późniejszym okresie taktycznych. Na jakie aspekty kładziesz największy nacisk podczas przygotowań do sezonu 2021? Na jakim etapie przygotowań znajduje się obecnie drużyna?

Ciężko powiedzieć. Każdy zawodnik jest inny i każda pozycja stawia inne wymagania. Chciałbym żeby zawodnicy byli co najmniej w formie fizycznej z marca 2020 roku. Praktycznie wszyscy czuli się bardzo mocni - zarówno kondycyjnie jak i siłowo. Szybkości i koordynacji również nie brakowało. Aktualnie jesteśmy po okresie siły i trochę ze względu na przerwę świąteczną, robimy hipertrofię – u niektórych rekompozycję :-) Na boisku natomiast pracowaliśmy do tej pory głównie na budowaniu wydolności tlenowej, stabilizacji „boiskowej” oraz pewnymi elementami techniki.

Czy możesz zdradzić ile treningów w tygodniu muszą wykonać zawodnicy, aby wg. planu być optymalnie przygotowanymi na sezon?

Staram się tak planować treningi, aby zawsze jeden dzień pozostawał na regenerację. W tej chwili trenujemy dwa razy w tygodniu na boisku i do tego dochodzą cztery treningi na siłowni. Niektórzy zawodnicy wykonują jeszcze treningi dodatkowe.

Jak oceniasz rekrutacje, które miały miejsce jesienią? Czy „nowy narybek” znacząco wzmocni drużynę?

Uważam że to były wyjątkowo dobre rekrutacje. Mamy nawet kilku zawodników z doświadczeniem w futbolu amerykańskim. Jest również kilku z doświadczeniem w innych sportach, a poziom ich przygotowania fizycznego oraz warunki fizyczne napawają optymizmem. Myślę że w tym sezonie „rookies” mogą powalczyć o pozycje starterów. Wszystko się rozstrzygnie, gdy rozpoczniemy treningi stricte futbolowe.

Czy nowi trenerzy i imporci zza oceanu rozbudzą w pełni potencjał drużyny? A może krajowi zawodnicy będą główną siłą Metropolitan?

Ciężko mi wyrokować, bo nie znam osobiście nowych trenerów i zawodników. Z trenerem głównym już rozmawiałem. Z resztą jeszcze nie. Mimo wszystko uważam, że nowy QB będzie ogromnym wzmocnieniem naszej ofensywy. Wiemy, że tego nasza drużyna potrzebuje najbardziej. Pokładam również wielkie nadzieje w osobie koordynatora ofensywy. Odszedł od nas niestety Arek Cieślok. Na szczęście w defensywie mamy nowe twarze zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wierzę, że to pozwoli naszej formacji obrony utrzymać, a może nawet podnieść poziom. Mimo, że czasy są mocno niepewne… ja jestem pełen optymizmu.

Jak Twoim zdaniem brak Panthers Wrocław w najwyższej klasie rozgrywkowej wpłynie na ligę?

Myślę że może wpłynąć mobilizacyjnie na inne drużyny. Panthers gromiło swoich rywali. Teraz teoretycznie walka o finał może być łatwiejsza. Tak naprawdę może być jednak trudniej, bo wszyscy będą się dodatkowo mobilizować, aby sięgnąć po tytuł.

Jakie są Twoje przewidywania co do sezonu 2021? Czy Mets będą walczyć o top 3 w nowych rozgrywkach? Co wg. Ciebie będzie największym wyzwaniem w obecnym sezonie?

Bardzo bym chciał żebyśmy walczyli o top 3 i dołożę wszelkich starań żeby tak się stało. Jednak w lidze pojawiły się nowe drużyny, a i Covid-19 nie ułatwia wszystkim przygotowań. Ciężko wyrokować jak będą wyglądać drużyny w nadchodzącym sezonie. Mam wrażenie, że nie tylko dla Mets, największym wyzwaniem będzie utrzymanie motywacji wśród zawodników. Ponownie wchodzą obostrzenia. Nie możemy być pewni terminu rozpoczęcia rozgrywek. To wszystko powoduje, że ludzie zastanawiają się czy warto się poświęcać, skoro wszystko jest niepewne.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w nadchodzącym sezonie!!

Poprzedni post Następny post

Tabela PFL 1

Drużyna Z P +/- Pkt
Bydgoszcz Archers 5 0 87 10
Tychy Falcons 4 1 56 8
Lowlanders Białystok 3 1 27 6
Kraków Kings 2 2 -1 4
Warsaw Mets 1 4 -5 2
Silesia Rebels Katowice 1 3 -22 2
Warsaw Eagles 0 5 -142 0
Patronat honorowy
Partnerzy instytucjonalni
       
Partnerzy komercyjni