Drużyna Warsaw Mets powstała w 2018 r. z połączenia pasjonatów z kilku stołecznych klubów mających jeden cel: rozwinąć dobrze zorganizowaną strukturę, która dołoży cegiełkę do popularyzowania tego sportu w Polsce. Nasza drużyna składa się z czterech sekcji: seniorów, drużyny B, juniorów i tzw. minis. Szkolimy naszych najmłodszych wychowanków, aby w niedalekiej przyszłości stanowili o sile juniorskiej, a następnie seniorskiej drużyny. Zadanie to ma dla nas największy priorytet - im większy potencjał juniorów, tym silniejsza drużyna seniorów. O Mets Minis porozmawialiśmy z trenerem tej sekcji - Agatą Lonc.

Agata, dziękujemy, że zgodziłaś się odpowiedzieć na kilka pytań. Powiedz proszę - Czym jest futbol flagowy? Czym się różni od futbolu amerykańskiego?

Futbol flagowy jest bezkontaktową, a więc i bezpieczną odmianą futbolu amerykańskiego, będącą świetnym wprowadzeniem do późniejszej gry „full contact”. Nie ma tu co prawda efektowanego powalania zawodników na ziemię. Ten element gry zastąpiony przez zrywanie flag umieszczonych na biodrach graczy. Za to są równie efektowne akcje ofensywne, a zerwanie flagi osobie biegnącej z piłką często bywa dużo trudniejsze niż powalenie zawodnika.

Tzw. flagówka kształtuje w najmłodszych zawodnikach nie tylko podstawowe umiejętności futbolowe jak rzucanie i łapanie piłki, poruszanie się po boisku, "krycie" zawodnika drużyny przeciwnej (zadanie zawodnika defensywnego), czytanie i przewidywanie gry, ale uczy również zasad współpracy, gry „fair play” oraz buduje ducha drużyny. Sam trening ma być nie tylko nauką, ale również zabawą.

Na czym polegają zajęcia? Czego dzieci się na nich uczą?

Treningi sekcji Mini Mets mają na celu przede wszystkim rozwijanie w dzieciach podstawowych wzorców ruchowych, pracę nad szybkością, zwinnością oraz wyżej wspomnianymi elementami futbolowymi, a także zaznajamianie zawodników z obowiązującymi na boisku zasadami. Każdy trening składa się z rozgrzewki, ćwiczeń ogólnorozwojowych, poprawiających kondycję, koordynację (np. ukochana przez dzieci drabinka koordynacyjna) oraz pracy nad poszczególnymi umiejętnościami futbolowymi z dużym naciskiem na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Wykorzystywane jest to następnie w krótkim meczu flagówki rozgrywanym na koniec zajęć.

Czego potrzeba do treningów i ile kosztuje uczestnictwo w zajęciach?

Na chwilę obecną prowadzimy wraz zawodnikami Mets sobotnie, otwarte i darmowe treningi na Białołęce, skierowane do wszystkich dzieci w wieku 8-13 lat chcących spróbować swoich sił w futbolu flagowym. Dzieci mogą zobaczyć na czym ten sport polega, spędzić aktywnie czas w wakacyjne weekendy wśród rówieśników oraz przede wszystkim – dobrze się bawić. Nie wymagamy tu żadnych szczególnych predyspozycji czy umiejętności. Wystarczy zabrać ze sobą strój sportowy, obuwie umożliwiające bezpieczne poruszanie się po sztucznej murawie, butelkę wody i pozytywne nastawienie.

Starsza część Minis stanowi także grupę juniorów młodszych, którzy pod moim okiem prężnie trenują, również w ciągu tygodnia podczas wieczornych treningów sekcji seniorskiej, mając przy tym możliwość obserwowania działań starszych kolegów. Jestem ogromnie szczęśliwa, że mam do czynienia z tą, coraz liczebniejszą , grupą młodych zawodników zainteresowanych futbolem amerykańskim, futbolową kulturą, chętnie dyskutujących na temat tego sportu, wykazujących nieprzeciętnie predyspozycje i umiejętności oraz chęć dalszego rozwoju i nauki. Wierzę, że w przyszłości będę mogła być z nich dumna, kiedy trafią na boiska najwyższej klasy rozgrywkowej ligi seniorskiej.

Dlaczego zajęłaś się trenowaniem Mets Minis?

Od moich początków z futbolem amerykańskim obserwowałam, jak w USA, czyli futbolowej kolebce, wyglądają szczeble szkolenia zawodników uprawiających tę dyscyplinę. Z biegiem czasu, widząc rozwój dziecięcych i młodzieżowych sekcji w Polsce zamarzyłam sobie, że pewnego dnia taka sekcja powstanie w Warszawie.

Dzięki Warsaw Mets oraz merytorycznemu wsparciu kolegów z innych klubów, mój plan się ziścił i dziś mogę wykorzystać swoją miłość do sportu i pracy z dziećmi, prowadząc już od roku zajęcia futbolu flagowego i zarażając dzieci i młodzież moją pasją. Dla mnie samej przygoda z sekcją Mini Mets jest bardzo ciekawym doświadczeniem, możliwością do wykorzystania mojej wiedzy zawodniczej, szkolenia się w kierunku bycia wciąż lepszym trenerem i wychowawcą, a każdy trening zakończony uśmiechami moich podopiecznych oraz poczynionymi przez nich postępami traktuję jako osobisty sukces.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TRWA REKRUTACJA ZAWODNIKÓW U14 I U19

Poprzedni post Następny post

Tabela LFA 1 - grupa Północna

Drużyna Z P +/- Pkt
Lowlanders Białystok 0 0 0 0
Seahawks Gdynia 0 0 0 0
Warsaw Mets 0 0 0 0
Armada Szczecin 0 0 0 0
Bydgoszcz Archers 0 0 0 0
Armia Poznań 0 0 0 0
Patronat honorowy
Partnerzy instytucjonalni
       
Partnerzy komercyjni