Z przyjemnością informujemy, że Rehasport Clinic został Partnerem Medycznym Warsaw Mets.

W ramach współpracy, Rehasport zapewni kompleksową opiekę medyczną zawodników w zakresie diagnostyki, rehabilitacji oraz leczenia urazów sportowych.

Ponadto, wykwalifikowany fizjoterapeuta Rehasport będzie wspomagał drużynę podczas jej ligowych spotkań.

Rehasport Clinic od lat wspiera najlepszych polskich sportowców, a wśród nich także graczy futbolu amerykańskiego. Jest nam niezmiernie miło, że do grona drużyn, którymi opiekujemy się na co dzień, dołącza Warsaw Mets - mówi dyrektor zarządzający Rehasport Clinic Piotr Lach. Mam nadzieję, że nasi lekarze będą mieli jak najmniej pracy. Futbol amerykański to dyscyplina niezwykle widowiskowa, ale i kontaktowa. Zawodnikom zapewnimy Biomechaniczną Ocenę Funkcjonalną, która przyczyni się do zmniejszenia liczby ewentualnych kontuzji dodaje Piotr Lach.

Umowa między Warsaw Mets i Rehasport Clinic będzie obowiązywała przez cały sezon w 2019 roku.

Co daje Biomechaniczna Ocena Funkcjonalna?

Biomechaniczna Ocena Funkcjonalna (BOF) to seria testów i pomiarów, pozwalająca na obiektywną ocenę takich parametrów, jak: siła i wytrzymałość mięśniowa, poziom propriocepcji (tzw. czucia głębokiego) czy poprawność wykonywania podstawowych wzorców ruchowych. Sportowcy powinni być regularnie poddawani ocenie biomechanicznej, pozwala to na monitorowanie postępów oraz zagrożeń dla zdrowia. Co więcej, w oparciu o kompleksową diagnostykę, można precyzyjnie lokalizować i eliminować tzw. słabe ogniwa, które są indywidualne dla każdego badanego. Dzięki temu trening może odbywać się w sposób sprawny, bezpieczny i przyjazny dla sportowca.

Elementy wchodzące w skład oceny biomechanicznej to:

  • Formularz – wywiad i badanie lekarskie wykonane przez lekarza specjalizującego się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu;
  • Propriometr (elektroniczny goniometr) – zaawansowany, dokładny i obiektywny sposób oceny czucia ruchu oraz czucia pozycji stawu/kończyny w przestrzeni.
  • Functional Movement Screen (FMS) – badanie fizjoterapeutyczne, dzięki któremu możemy ocenić jakość wykonania podstawowych wzorców ruchowych. Celem badania jest wszechstronna ocena funkcjonalna całego łańcucha kinematycznego (kończyn dolnych, górnych i tułowia) pod kątem wykrycia tzw. słabych ogniw pacjenta.
  • Forcemeter – ocena mięśnia lub grupy mięśniowej w warunkach pracy izometrycznej. Pozwalana uzyskanie obiektywnej informacji o wartości siły mięśniowej generowanej przez Pacjenta w trakcie pomiaru.
  • BTE Primus RS – nowoczesny system do oceny i treningu funkcjonalnego; dostosowany do specyfiki wykonywania różnych czynności dnia codziennego – np.: rzutów, skoków, chodu, podnoszeń czy chwytu. Pozwala na ocenę siły, mocy i wytrzymałości mięśniowej.
  • Biodex System 3 PRO – uznany na całym świecie najwyższy standard sprzętu pomiarowego i rehabilitacyjnego. Pozwala na ocenę i trening dynamiczny mięśni w różnorodnych warunkach biomechanicznych. Testy pozwalają m.in. na pomiar momentu obrotowego, mocy, pracy, siły i wytrzymałości generowanej przez mięśnie odpowiedzialne za ruch danego stawu.
  • Dynamiczne badanie plantokonturograficzne metodą analogową – graficzny obraz podeszwowej strony stopy uzyskany podczas chodu. Obraz pozwala określić sposób ustawiania stopy oraz rozmieszczenie i siłę nacisku różnych części podeszwowej strony stopy na podłoże w trakcie fazy podporowej chodu, biegu i skoku.
  • DELOS Riva Test – system pozwalający na obiektywną ocenę możliwości utrzymania równowagi przez Pacjenta. Przeprowadzenie testów w warunkach stabilnego (stopa na podłodze) i niestabilnego podłoża (stopa na ruchomej platformie), oraz przy oczach otwartych i zamkniętych, umożliwia ocenę prawidłowości współdziałania układów odpowiedzialnych za właściwą kontrolę ciała w pozycji obunóż i jednonóż. pozwala określić źródło ewentualnych strat energii podczas wykonywania wzorców ruchowych. Ma to bezpośredni związek z możliwością powstania urazu.
  • Platformy dynamometryczne systemu MTD – urządzenia pozwalające badać symetrię pracy ciała, czyli ocenić przemieszczanie się środka ciężkości ciała na boki podczas dynamicznych ćwiczeń wykonywanych na obu nogach, np.: wyskoki, bieg.

Wykorzystanie powyższych, obiektywnych narzędzi pomiarowych pozwala na szczegółową i kompleksową diagnostykę stanu funkcjonalnego sportowca. Wyniki testów umożliwiają tym samym kontrolę treningu, precyzyjne dostosowanie dalszych ćwiczeń w procesie przygotowania, np. do nowego sezonu i ocenę skuteczności zastosowanych technik i metod w kolejnych miesiącach.

Od lewej Piotr Lach, dyrektor zarządzający Rehasport Clinic, Anna Kadzikiewicz, prezes Warsaw Mets

Poprzedni post Następny post

Tabela LFA 1 - grupa Północna

Drużyna Z P +/- Pkt
Lowlanders Białystok 0 0 0 0
Seahawks Gdynia 0 0 0 0
Warsaw Mets 0 0 0 0
Armada Szczecin 0 0 0 0
Bydgoszcz Archers 0 0 0 0
Armia Poznań 0 0 0 0
Patronat honorowy
Partnerzy instytucjonalni
       
Partnerzy komercyjni